Fotoklub NOVA dosiahol „zlatý hetrik“

CBMOvernisaz1Na zámku malebného moravského mestečka Bystřica pod Hostýnem sa konal koncom septembra 2.Fotofestival juhovýchodnej Moravy. Jeho súčasťou bolo slávnostné vyhodnotenie 45.ročníka Českobudějovického mapového okruhu / 2006-2007, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia 16 českých a slovenských tvorivých kolektívov, účastníkov tejto prestížnej, dnes už medzinárodnej klubovej súťaže. Náš fotoklub na podujatí zastupovala šesťčlenná delegácia – Gabriel Balog, Jaroslav Čulka, Ján Knapík, Milan Malast, Michal Szenti a Marek Vološin.Uplynulý 45.ročník ČBMO spoločne organizovali fotokluby OKAMŽIKY a REFLEX zo Zlína. Do tohto súťažného ročníka sa zapojilo 16 popredných fotografických zoskupení z Čiech a Slovenska, ktoré si v jeho rámci vymenili a hodnotili 240 fotografií od vyše 140 autorov. Palmu víťazstva si opäť odniesol náš Fotoklub NOVA. Zaslúžili sa o to naši 11 členovia – Vladimír Debnár, Juraj Fleischer,AZSF,MZSF, Pavol Kočiš, Ľubica Kremeňová, Milan Malast Marianna Palková, Miroslav Silváši, Michal Szenti, Juraj Táncoš, Miroslav Vacula a Marek Vološin. Okrem 1.ceny a Putovného pohára ČBMO nám organizátori udelili aj Pohár víťaza. Medzi 10 najlepších fotografií okruhu sa prebojovala snímka nášho dlhoročného člena M. Malasta pod názvom Nekonečnosť v čase, ktorá v kategórii jednotlivcov obsadila 10 miesto. Dobre sa umiestnili aj fotografie ďalších našich klubových kolegov, najmä P.Kočiša, Ľ.Kremeňovej, M.Szentiho … V priestoroch zámku boli vystavené okrem najlepších prác ČBMO aj súbory snímok zlínských Fotoklubov REFLEX a OKAMŽIKY, Fotoklubu St.Hilaire z Francúzska a najúspešnejšie diela profesionálnych fotografov a študentov fotografických škôl zo súťaže FRAME 006. Náš fotoklub – ako víťaz ročníka mal vystavenú svoju kompletnú mapovú kolekciu (21 fotografií). V rekreačnej oblasti Chvalčov sa uskutočnila samotná pracovná konferencia, na ktorej sme potvrdili kandidatúru na usporiadanie 47.ročníka ČBMO/2008-2009 v Košiciach.

Fotoklub NOVA bol účastníkom ČBMO už v rokoch 1980-1990. V roku 2001 sme sa do okruhu opäť zapojili, a stali sme sa jedným z najúspešnejších kolektívov ČBMO. Veď za ostatných 6 rokov účinkovania v tejto súťaži bola NOVA raz tretia, raz druhá a posledné tri roky prvá. Trikrát zvíťaziť – a k tomu za sebou – sa za 45 rokov existencie ČBMO nepodarilo žiadnemu slovenskému fotoklubu. Dúfajme, že dobrý výsledok zaznamenáme aj o rok, keď Fotoklub NOVA prevezme po vyše 20 rokoch úlohu organizátora súťažného ročníka.

Gabriel Balog