Otakar Gawlik – Hledání tichých chvíl

OGAWLIKplagatA4Výstavné plochy FotoGalérie NOVA zaplnili diela jubilujúceho juhočeského fotografa Otakara Gawlika. Autor sa košickej verejnosti predstavuje výberom z rozpracovaného cyklu „Hledání tichých chvil“ ktorému sa venuje od roku 2007.

Otakar Gawlik ASČF sa narodil v roku 1936 v Prahe, od r. 1959 žije v Lásenici v južných Čechách. S fotografovaním začínal už v detstve, kedy sa  učil aj kresleniu a maľovaniu u Jána Třeštíka…Od roku 1960 obmedzil všetky svoje záľuby a venuje sa výhradne fotografii.V rokoch 1962-1966 absolvoval školu výtvarnej fotografie v Českých Budějoviciach. Okrem vlastnej fotografickej tvorby pôsobí v odbore foto ako organizátor, porotca a lektor. Za okres Jindřichov Hradec bol členom KV Svazu českých fotografů v Českých Budějoviciach a členom ÚV SČF.  V roku 1963 založil známu fotoskupinu FOKUS Jindřichov Hradec, ktorú od založenia vedie.

Pracuje výhradne klasicky systémom negatív-pozitív, tvorí prevažne a najradšej v cykloch a súboroch. Vytvoril velký cyklus „Vám rybáři“, cyklus „Setkání s řekou“ a súbor  “Vzpomínka na Le Defensé”. V súčasnosti trvale pracuje na súbore tetraptychov (obrazové reakcie na osobné zážitky) a pokračuje v rozpracovanom cykle “Hledání tichých chvil”.

Svojou tvorbou sa zúčastnil vyše 100 verejných súťaží, na ktorých získal vyše 50 ocenení. Doteraz usporiadal 41 samostatných výstav (len niektoré , na ktoré rád spomína – Uherský Brod 1970, Jindřichov Hradec 1976, 1986, Žilina 1984, Košice 1985, České Budějovice 1985,1988,2000, Pardubice 1987, Dolný Kubín 1987, Kroměříž 1993, Zlín 1998, Svitavy 1999, Hradec Králové 1999, Český Krumlov 2006).

V roku 1967 získal  medailu  Zväzu spolkových fotoklubov Nemecka a v roku 1987 titul Autor Svazu českých fotografů (ASČF).

Slovo autora

Osobně si myslím, že cyklus fotografií, na kterém současně pracuji,
podle mých představ ilustruje trpělivě hledání chvil,
mých soukromých chvil, při kterých je mi dobře.
A pokud se mi povede nalézt také diváky, kteří mé hledání pochopí,
přijmou ho a porozumí mi, ne proto,
že to říkám slovy ale fotografiemi,
pak budu spokojený.