MVDr. Ľubica Kremeňová, AFIAP, predsedníčka fotoklubu

Fotografie

PortretLubicaKremenovaŽije v Košiciach. Fotografovať začala v trinástich rokoch mechovým fotoaparátom svojho otca – Welta. Je členkou Fotoklubu NOVA od roku 2000 a členkou Slovenského centra fotografického umenia od roku 2007. V roku 2009 získala fotografický titul AFIAP (Artiste FIAP). Od roku 2013 je predsedníčkou Fotoklubu NOVA v Košiciach.

Fotografuje prírodu, krajinu, stromy, ale tiež architektúru, rôzne detaily, štruktúry a makro. Zaujíma sa o hru svetla a tieňa, paradoxy, konfrontácie, súvislosti, tušenie prítomnosti človeka s jeho neúplným zobrazením.

Rada cestuje a jej najvernejším spoločníkom na cestách je jej fotoaparát. Navštívila a nafotila množstvo Slovenských zákutí, ale aj zahraničie: Mongolsko, Alžírsko, Tunisko, Taliansko, Bulharsko, Chorvátsko, Škandináviu – hlavne Nórsko, ďalej USA, Island. Za dobrou fotografiou však nechodí vždy ďaleko, stačí sa rozhliadnuť okolo seba a motívy sa núkajú samé.

Počas svojej tvorivej činnosti autorka získala viacero ocenení, za ktoré môžme spomenúť Bronzovú medailu na 29.výstave umeleckej fotografie ZSF v roku 2004, 1.miesto vo fotosúťaži časopisu Watt foto–video v kategórii  Príroda-krajina a 2.miesto v kategórii Šport v roku 2004, Čestné uznanie na medzinárodnej súťaži Ekofotografia 2005, 3. miesto na celoštátnej súťaži Slovensko moje 2006, Bronzovú medailu FIAP na medzinárodnom salóne Digital Photo Contest (Francúzsko) v roku 2008, Hlavnú cenu v krajskej súťaži AMFO 2008, 1. cenu v multimediálnej prezentácii v celoštátnom kole súťaže AMFO 2010, 1., 2. a 4. miesto v súťaži Blízké Vzdálené v Spáleném Poříčí v ČR v roku 2012, 1. miesto v kategórii Príroda na cestovateľskom festivale BUBO bál v roku 2014 a mnoho ďalších.

Autorka usporiadala niekoľko autorských výstav. Jej prvou výstavou bola výstava Spomaľme čas v roku 2003 v Košiciach, a jej repríza v roku 2004 v Starej Ľubovni. V roku 2006 to bola výstava Viribus Unitis, kde sa predstavila spolu s ďalšími dvoma ženskými kolegyňami z fotoklubu NOVA a v roku 2007 výstava Bok po boku v Poľskom Krosne.
V roku 2009 usporiadala 4 výstavy. Prvou bola Strom pre dušu, kde prezentovala svoje fotografie v spojení s básňami Jany Kašparovej. Z tejto spolupráce vznikla knižka Strom pre dušu, ktorá na spomenutej vernisáži bola aj pokrstená. Táto výstava mala reprízu v Snine. V tom istom roku sa autorka predstavila samostatnou výstavou Uličkami Bardejova v Brekove a tiež v poľskom Krosne pri jej repríze. V roku 2011 spolu s fotografom Jozefom Feiglom uskutočnila v Bratislave výstavu z cesty po Škandinávii Severnejšie ako na severe – NÓRSKO. Tu výstava pôsobila po dobu jedného roka. Jej repríza prebehla v roku 2013 poľskom Krosne a v tom istom roku aj v Žiari nad Hronom pri príležitosti zahájenia prvého Nórskeho dňa na Slovensku. Ďalšia jej repríza sa konala v roku 2014 v Košiciach. V roku 2011 vznikla výstava O-KA-MI-HY, uskutočnená pri príležitosti okrúhleho výročia autorky. Táto výstava bola v r. 2012 reprízovaná v maďarskom Miškolci. V roku 2013 uskutočnila zo svojej cesty po USA spolu so svojim klubovým kolegom Pavlom Kočišom výstavu Z metafyzickej krajiny, a z cesty do Krakova spolu s fotografmi Jánom Tkáčom a Igorom Šimkom výstavu Stretnutie s Krakovom.

Účasť na súťažiach: AMFO, Slovensko moje, Strom Ružomberok, Doprava, Fotofórum , ZSF, Košice moje mesto, Ekofotografia, Energia cez objektív, Horalfest, Štíty Viléma Heckla, Digitfoto Galanta, Al Thani Award Qatar, Trierenberg Super Circuit Rakúsko, Digital Photo Contest Francúzsko, Zväz Slovenských fotografov, Českobudějovický mapový okruh, Bubo bál, a iné.

Príspevky a účasť na fotosúťažiach v odborných časopisoch: Fototip (v  r. 2005 bol v tomto časopise uverejnený aj jej profil), Watt Foto-Video, Fotografie magazín, Photo Life, uverejnenie fotografie v nástennom kalendári U.S.Steelu na r. 2002.

Iné aktivity: Ľubica pôsobila ako členka poroty na medzinárodnom salóne 3. Bardaf International Exhibition, organizovanom pod patronátom FIAP.

Publikácie: 2009 –  Strom pre dušu, knižka fotografií Ľubice Kremeňovej a básní Jany Kašparovej

Košice, 17.1.2015

Kontakt:  lub.kremenova@gmail.com