Výstava fotografií z projektu Second Cities

Štandardný

letakvystavymestaPozývame vás na prehliadku výstavy fotografií z projektu Second Cities/Druhé mestá, ktorú do 20.augusta ” hostí ”  košická FotoGaléria NOVA. Viac o projekte na www.2ndcities.net

 

Úvodné slovo kurátora projektu

Celý život som mal pri prekračovaní hraníc strach, taká nezvyčajná a problematická to bola vec, tak v reálnom aj v prenesenom význame. Neviem, či ja osobne vôbec niekedy prekročím hranice ako skutočne slobodný človek.

Projekt Európskej únie je projektom budúcnosti a budúcnosť vždy stojí jednou nohou v súčasnosti. Fotografický projekt Second Cities, ktorého výstavu si práve môžete pozrieť, má byť naším malým príspevkom do projektu európskej budúcnosti.

Žijem v meste, ktoré je menším a slabším bratom hlavného mesta a ako som zistil, podobný vzťah k tomu väčšiemu bratovi majú aj obyvatelia iných druhých miest, nielen v Európe.

Fotografi, žijúci vo svojom “Druhom meste”, nám tu ponúkajú autorský pohľad na svoj životný priestor. Podobne ako ja, aj oni považujú svoje mesto za krásne, zaujímavé, ale aj plné protikladov a paradoxov. Podobne ako ja majú svoje mesto radi, ale snažia sa vidieť svet okolo seba komplexne, pravdivo. Od momentu, keď už medzi nami nie sú hranice, sú mi ešte bližší a teraz ich, vďaka fotografiám, o niečo lepšie poznám…

Pavel Maria Smejkal

ZOZNAM VYSTAVOVANÝCH MIEST ­- AUTORI FOTOGRAFIÍ

BARCELONA, E
FRANCESC FABREGAS

MILÁNO, IT
GIUSEPPE PONS

BERGEN, N
PAUL SIGVE AMUNDSEN

PORTO, P
VIRGÍLIO FERREIRA

CORK, IRL
HARRY MOORE

ROTTERDAM, NL
MARC VAN NAAMEN

BRNO, CZ
EVŽEN SOBEK

DAUGAVPILS,  LV
ALNIS STARKE

GRAZ, A
DANIEL HERMES

NOVI SAD, SRB
PAULA  MUHR

MARIBOR, SLO
ALEXANDRA VAJD

LODZ, PL
ULA TARASIEWICZ

TARTU, EST
KAAREL NUURK

LYON, FR
YVES NEYROLLES

THESSALONIKI, GR
SOPHIA TOLIKA

KOŠICE, SR
JOŽO JAROŠÍK