Iain Compton

Galéria

About the author

Events

People and Other Animals

Landscapes and Cities

Things

Iain Compton

Štandardný

photos

mfselfie MMI am a British game developer and photographer living in Košice. Born in Scotland, I have lived all over Europe as new jobs took me to new cities and countries. Prior to landing in Slovakia, I lived in Nottingham, Paris, Dublin, the Black Forest area of Germany, Madrid and Kyiv.

I am a self-taught photographer who shoots with a variety of vintage analogue cameras including 35mm, medium format and view cameras. I own a large selection of Soviet, German and Japanese equipment dating from the 1930s to the modern day. Sometimes I still shoot digital work too! I scan and edit all of my analogue work digitally ready for publication to the web or printing.

My most recent exhibition was in Košice and was a study of the architectural contrasts in the city, shot on black and white medium format film.

Photography

My favourite style of photography is black and white. I feel that good pictures are all about exploring contrasts, and black and white removes the distraction of colour leaving nothing but contrast. Within that, I shoot anything that stays still for long enough – animals, people, landscapes, machinery, and abstract textures. I almost always have a camera with me wherever I go. If I do not have a DSLR over my shoulder I will usually have a small 35mm rangefinder or a folding medium format camera in my bag.

I started photography as a boy. A relative bought me a 110 camera as a Christmas gift and I shot a lot of film with it. Later I worked for the White Dwarf magazine in Nottingham, England where, among my duties as a writer, I also had to photograph using 4×5 and 8×10 rail-mounted systems. A few years ago, I bought a used DSLR from eBay and started taking the hobby more seriously. Eventually I replaced the old DSLR with a more modern one and started a love affair with Soviet analogue cameras. I lived in Kyiv where FEDs, Zenits, Kievs and Lubitels were cheap and abundant. I started collecting and never stopped.

I have a portfolio and blog site where I share my photos and thoughts about photography as well as my camera collection.

 

Ľubica Kremeňová – O-KA-MI-HY

Štandardný

Pozvanka_O-KA-MI-HYPozývame vás na vernisáž výstavy našej klubovej kolegyne Ľubice Kremeňovej, ktorá sa uskutoční v pondelok 12.decembra o 16,30 hod. v našej  FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48.  Expozícia s názvom O-KA-MI-HY je zostavená z vyše 45 snímok, ktoré budú verejnosti prístupné do 4.januára. Po jej ukončení budú fotografie reinštalované od 11.1. do 9.2.2012 v priestoroch Verejnej knižnice J.Bocatia na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach. Podujatie sa koná pri príležitosti životného jubilea autorky.

Naši členovia

Štandardný
Gabriel Balog
Mgr. Jana Eštočinová fotografie
Ing. Jozef Eštočin fotografie
Ing. Jozef Fekete fotografie
Ing. Peter Guspan fotografie
Jiří L. Horák
Marek Janíčko fotografie
Ing. Alexander Jiroušek, AZSF fotografie
Jozef Kalapos fotografie
Eva Kecseyová fotografie
Ján Knapík fotografie
Ing. Pavol Kočiš, AFIAP fotografie
MVDr. Ľubica Kremeňová, AFIAP fotografie
Štefan Lipovský fotografie
Ing. Milan Malast, AFIAP fotografie
Eva Martinská fotografie
Ing. Mariana Palková
František Papp fotografie
Martin Petrulák fotografie
Ing. Peter Purtz, HonAZSF, MZSF fotografie
Ing. Antónia Puškášová fotografie
Prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc. fotografie
Josef Svoboda, predseda fotoklubu fotografie
Mgr. Ľubica Turner fotografie
Nicol Urbanová fotografie
RNDr. Emília Verbová fotografie
Ing. Marek Vološin fotografie

Peter Guspan – The Big 4

Štandardný

plagat The Big4Pozývame vás na vernisáž výstavy nášho klubového kolegu Petra Guspana, ktorá sa uskutoční v pondelok 11.februára 2013 o 16,30 vo FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48 . Expozícia nazvaná The Big 4  je fotoreportom z historického koncertu, na ktorom sa prvýkrát v histórii na jednom pódiu stretli štyri najväčšie  thrash metalové kapely – Anthrax, Megadeth, Slayer a Metallica.
Výstavná kolekcia pozostávajúca z takmer 30 veľkoformátových fotografií  bude verejnosti prístupná do  15.marca.