AMFO 2022 – Úspechy na regionálnom kole

AMFO 22 - pozvánkaNa Regionálnom kole postupovej súťaže AMFO 2022 sa darilo 2 našim členom, ktorých fotografie postúpili do Krajského kola. Vyhodnotenie prebehlo 6.4.2022. Ocenenia si odniesli: František Papp – 3x 2. miesto (8 foto), Ľubica
Kremeňová
– 3. miesto a 2x Čestné uznanie (7 foto). Ďalšími vystavujúcimi boli Eva Kecseyová (1 foto) Jozef Kalapos (1 foto).

Iain Compton

About the author

Events

People and Other Animals

Landscapes and Cities

Things

Iain Compton

photos

mfselfie MMI am a British game developer and photographer living in Košice. Born in Scotland, I have lived all over Europe as new jobs took me to new cities and countries. Prior to landing in Slovakia, I lived in Nottingham, Paris, Dublin, the Black Forest area of Germany, Madrid and Kyiv.

I am a self-taught photographer who shoots with a variety of vintage analogue cameras including 35mm, medium format and view cameras. I own a large selection of Soviet, German and Japanese equipment dating from the 1930s to the modern day. Sometimes I still shoot digital work too! I scan and edit all of my analogue work digitally ready for publication to the web or printing.

My most recent exhibition was in Košice and was a study of the architectural contrasts in the city, shot on black and white medium format film.

Photography

My favourite style of photography is black and white. I feel that good pictures are all about exploring contrasts, and black and white removes the distraction of colour leaving nothing but contrast. Within that, I shoot anything that stays still for long enough – animals, people, landscapes, machinery, and abstract textures. I almost always have a camera with me wherever I go. If I do not have a DSLR over my shoulder I will usually have a small 35mm rangefinder or a folding medium format camera in my bag.

I started photography as a boy. A relative bought me a 110 camera as a Christmas gift and I shot a lot of film with it. Later I worked for the White Dwarf magazine in Nottingham, England where, among my duties as a writer, I also had to photograph using 4×5 and 8×10 rail-mounted systems. A few years ago, I bought a used DSLR from eBay and started taking the hobby more seriously. Eventually I replaced the old DSLR with a more modern one and started a love affair with Soviet analogue cameras. I lived in Kyiv where FEDs, Zenits, Kievs and Lubitels were cheap and abundant. I started collecting and never stopped.

I have a portfolio and blog site where I share my photos and thoughts about photography as well as my camera collection.

Ľubica Kremeňová – O-KA-MI-HY

Pozvanka_O-KA-MI-HYPozývame vás na vernisáž výstavy našej klubovej kolegyne Ľubice Kremeňovej, ktorá sa uskutoční v pondelok 12.decembra o 16,30 hod. v našej  FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48.  Expozícia s názvom O-KA-MI-HY je zostavená z vyše 45 snímok, ktoré budú verejnosti prístupné do 4.januára. Po jej ukončení budú fotografie reinštalované od 11.1. do 9.2.2012 v priestoroch Verejnej knižnice J.Bocatia na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach. Podujatie sa koná pri príležitosti životného jubilea autorky.

Naši členovia

Gabriel Balog gabriel.balog@fotoklubnova.sk
Mgr. Peter Gumán fotografie peter.guman@fotoklubnova.sk
Jiří L. Horák jiri.horak@fotoklubnova.sk
Jozef Kalapos fotografie jozef.kalapos@fotoklubnova.sk
Eva Kecseyová fotografie eva.kecseyova@fotoklubnova.sk
Ján Knapík fotografie jan.knapik@fotoklubnova.sk
MVDr. Ľubica Kremeňová, AFIAP fotografie lubica.kremenova@fotoklubnova.sk
Štefan Lipovský fotografie stefan.lipovsky@fotoklubnova.sk
Ing. Milan Malast, AFIAP fotografie milan.malast@fotoklubnova.sk
František Papp fotografie frantisek.papp@fotoklubnova.sk
Ing. Peter Purtz, HonAZSF, MZSF fotografie peter.purtz@fotoklubnova.sk
Dušan Rybár fotografie dusan.rybar@fotoklubnova.sk
Prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc. fotografie ivan.schreter@fotoklubnova.sk
Ing. Marek Vološin fotografie marek.volosin@fotoklubnova.sk
Ing. Martin Žák fotografie martin.zak@fotoklubnova.sk

Peter Guspan – The Big 4

plagat The Big4Pozývame vás na vernisáž výstavy nášho klubového kolegu Petra Guspana, ktorá sa uskutoční v pondelok 11.februára 2013 o 16,30 vo FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48 . Expozícia nazvaná The Big 4  je fotoreportom z historického koncertu, na ktorom sa prvýkrát v histórii na jednom pódiu stretli štyri najväčšie  thrash metalové kapely – Anthrax, Megadeth, Slayer a Metallica.
Výstavná kolekcia pozostávajúca z takmer 30 veľkoformátových fotografií  bude verejnosti prístupná do  15.marca.