Iain Compton

Things

Iain Compton

photos

mfselfie MMI am a British game developer and photographer living in Košice. Born in Scotland, I have lived all over Europe as new jobs took me to new cities and countries. Prior to landing in Slovakia, I lived in Nottingham, Paris, Dublin, the Black Forest area of Germany, Madrid and Kyiv.

I am a self-taught photographer who shoots with a variety of vintage analogue cameras including 35mm, medium format and view cameras. I own a large selection of Soviet, German and Japanese equipment dating from the 1930s to the modern day. Sometimes I still shoot digital work too! I scan and edit all of my analogue work digitally ready for publication to the web or printing.

My most recent exhibition was in Košice and was a study of the architectural contrasts in the city, shot on black and white medium format film.

Photography

My favourite style of photography is black and white. I feel that good pictures are all about exploring contrasts, and black and white removes the distraction of colour leaving nothing but contrast. Within that, I shoot anything that stays still for long enough – animals, people, landscapes, machinery, and abstract textures. I almost always have a camera with me wherever I go. If I do not have a DSLR over my shoulder I will usually have a small 35mm rangefinder or a folding medium format camera in my bag.

I started photography as a boy. A relative bought me a 110 camera as a Christmas gift and I shot a lot of film with it. Later I worked for the White Dwarf magazine in Nottingham, England where, among my duties as a writer, I also had to photograph using 4×5 and 8×10 rail-mounted systems. A few years ago, I bought a used DSLR from eBay and started taking the hobby more seriously. Eventually I replaced the old DSLR with a more modern one and started a love affair with Soviet analogue cameras. I lived in Kyiv where FEDs, Zenits, Kievs and Lubitels were cheap and abundant. I started collecting and never stopped.

I have a portfolio and blog site where I share my photos and thoughts about photography as well as my camera collection.

Ľubica Kremeňová – O-KA-MI-HY

Pozvanka_O-KA-MI-HYPozývame vás na vernisáž výstavy našej klubovej kolegyne Ľubice Kremeňovej, ktorá sa uskutoční v pondelok 12.decembra o 16,30 hod. v našej  FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48.  Expozícia s názvom O-KA-MI-HY je zostavená z vyše 45 snímok, ktoré budú verejnosti prístupné do 4.januára. Po jej ukončení budú fotografie reinštalované od 11.1. do 9.2.2012 v priestoroch Verejnej knižnice J.Bocatia na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach. Podujatie sa koná pri príležitosti životného jubilea autorky.

Naši členovia

Ing. Peter Purtz, HonAZSF, MZSF fotografie peter.purtz@fotoklubnova.sk
Dušan Rybár fotografie dusan.rybar@fotoklubnova.sk
Prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc. fotografie ivan.schreter@fotoklubnova.sk
Josef Svoboda, predseda fotoklubu fotografie josef.svoboda@fotoklubnova.sk
Slavomír Szabó fotografie slavomir.szabo@fotoklubnova.sk
Ján Šimko fotografie jan.simko@fotoklubnova.sk
Mgr. Ľubica Turner fotografie lubica.turner@fotoklubnova.sk
Nicol Urbanová fotografie nicol.urbanova@fotoklubnova.sk
RNDr. Emília Verbová fotografie emilia.verbova@fotoklubnova.sk
Ing. Marek Vološin fotografie marek.volosin@fotoklubnova.sk
Ing. Martin Žák fotografie martin.zak@fotoklubnova.sk

Peter Guspan – The Big 4

plagat The Big4Pozývame vás na vernisáž výstavy nášho klubového kolegu Petra Guspana, ktorá sa uskutoční v pondelok 11.februára 2013 o 16,30 vo FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48 . Expozícia nazvaná The Big 4  je fotoreportom z historického koncertu, na ktorom sa prvýkrát v histórii na jednom pódiu stretli štyri najväčšie  thrash metalové kapely – Anthrax, Megadeth, Slayer a Metallica.
Výstavná kolekcia pozostávajúca z takmer 30 veľkoformátových fotografií  bude verejnosti prístupná do  15.marca.