Ján Šimko

Štandardný

Fotografie

jan_simkoNarodil sa a žije v nádhernom historickom meste Košice. V súčasnosti sa zaoberá správou informačných systémov v súkromnej spoločnosti. S fotografiou sa vážnejšie zaoberá od roku 2018, predtým, zhruba od 80 rokov, fotografoval ako nadšenec na kinofilm, vyskúšal si analógovú fotografiu a  úpravu fotografií v klasickej fotokomore.
Svojou tvorbou sa pokúša prezentovať na členských výstavách Fotoklubu NOVA Košice,
ktorého je členom od roku 2019.
Fotografuje krajinu, portrét, tanec, šport, dokument, pokúša sa experimentovať s rôznymi technikami fotografických postupov a postprocesu.

„Občas sa ma kamaráti pýtajú, prečo fotografujem, rád by som im dokázal odpovedať jednoducho, nuž, nedokážem to takto. Pre mňa je fotografovanie formou relaxu, radosť ba občas až nevyhnutná činnosť či potreba, ktorá mi veľmi často neprináša len radosť, skôr starosť, neustále o fotografiách pochybujem, hľadám si námety, pohľady , pokúšam sa zachytiť / zaznamenať miznúci okamih,”krásu okamihu”, a niekedy v budúcnosti sa k nemu vrátiť, potešiť sa opäť zo zachyteného. Je to nekončiaca snaha a pokus zaznamenať kúsok života prostredníctvom jednoduchého procesu kreslenia svetlom, fotografie, večná snaha o nepopísateľné ba neopísateľné slovami. Návraty k fotografiám sú pre mňa možnosťou prežitia zmrazeného okamihu života, plného emócií, vôní, zvukov, bolesti, smútku, častokrát prežitej radosti.“

Niekedy niekde v Košiciach – Šimko Jano

Iain Compton

Štandardný

photos

mfselfie MMI am a British game developer and photographer living in Košice. Born in Scotland, I have lived all over Europe as new jobs took me to new cities and countries. Prior to landing in Slovakia, I lived in Nottingham, Paris, Dublin, the Black Forest area of Germany, Madrid and Kyiv.

I am a self-taught photographer who shoots with a variety of vintage analogue cameras including 35mm, medium format and view cameras. I own a large selection of Soviet, German and Japanese equipment dating from the 1930s to the modern day. Sometimes I still shoot digital work too! I scan and edit all of my analogue work digitally ready for publication to the web or printing.

My most recent exhibition was in Košice and was a study of the architectural contrasts in the city, shot on black and white medium format film.

Photography

My favourite style of photography is black and white. I feel that good pictures are all about exploring contrasts, and black and white removes the distraction of colour leaving nothing but contrast. Within that, I shoot anything that stays still for long enough – animals, people, landscapes, machinery, and abstract textures. I almost always have a camera with me wherever I go. If I do not have a DSLR over my shoulder I will usually have a small 35mm rangefinder or a folding medium format camera in my bag.

I started photography as a boy. A relative bought me a 110 camera as a Christmas gift and I shot a lot of film with it. Later I worked for the White Dwarf magazine in Nottingham, England where, among my duties as a writer, I also had to photograph using 4×5 and 8×10 rail-mounted systems. A few years ago, I bought a used DSLR from eBay and started taking the hobby more seriously. Eventually I replaced the old DSLR with a more modern one and started a love affair with Soviet analogue cameras. I lived in Kyiv where FEDs, Zenits, Kievs and Lubitels were cheap and abundant. I started collecting and never stopped.

I have a portfolio and blog site where I share my photos and thoughts about photography as well as my camera collection.

 

prof.MUDr.Ivan Schréter,CSc.

Štandardný

Narodil sa a pôsobí v Košiciach. S fotografovaním začal už v detstve a to vďaka svojmu otcovi, ktorý ho zasvätil okrem techniky fotografovania aj do tajov domáceho spracovávania filmov a zhotovovania fotografií.

Svoj prvý „harmonikový“ fotoaparát s formátom negatívu 9 x 6 cm vymenil počas študentských rokov za fotoaparát Zenit, ktorý spočiatku „plnil“ len čiernobielymi kinofilmami, neskôr aj farebnými.

Vďaka láske k cestovaniu a turistike, jeho fotografie zachytávajú prevažne prírodu.
V živote sa mu splnila túžba vidieť mnohé vzdialené krajiny. Nikdy pritom nechýbal fotoaparát. Občas sa mu preto podarilo zachytiť svet v nezvyčajných momentoch, na ktoré fotograf potrebuje mať šťastie byť na správnom mieste v správnom okamihu.